Karsinnan 2. viikon tulokset

Winter War 2020 -karsinnan toinen viikko on soudettu ja nosteltu ja sitä myötä myös taputeltu! Viikon laji oli lopulta kaksiosainen (laji 2 ja laji 3) ja antoi urheilijoille todellisen mahdollisuuden taktikointiin. Kokonaissuoritusaika kahdelle peräkkäin suoritettavalle lajille ylti 28 minuuttiin, jonka aikana suoritettiin yhteensä kuusi intervallityyppistä settiä, joiden jälkeen käytiin tangon ja maksiminostojen kimppuun.

    Yleinen sarja

    Laji 2:

    Aikaa vastaan, 6 x 4 minuutin aikaikkunassa (vuorotellen A/B):

    A:
    30/22 kalorin soutu
    6/5 Muscle up
    B:
    30/22 kalorin soutu
    12m käsilläkävely

    Laji 3:

    4 minuutin aikana maksimipaino tankokompleksiin:

    Rinnalleveto
    Etukyykky
    Rinnalleveto riipusta

    Skaalattu sarja

    Laji 2:

    Aikaa vastaan, 6 x 4 minuutin aikaikkunassa (vuorotellen A/B): 

    A:
    30/22 cal soutu
    12 leuanveto
    B:
    30/22 cal soutu
    20 olkapääkosketus

    Laji 3:

    4 minuutin aikana maksimipaino tankokompleksiin:

    Rinnalleveto
    Etukyykky
    Rinnalleveto riipusta

    Lajin 2 viiden kärjet: 

    Yleinen, naiset:
    1. Sanna Venäläinen (CrossFit Vantaa) – 08:32
    2. Iina von Gruenewaldt (CrossFit Basement) – 09:32
    3. Elli Stenfors (CrossFit Pori) – 09:49
    4. Anette Laiho (Reebok CrossFit Turku) – 09:54
    5. Kajsa Ojala (CrossFit Jeppis) – 10:17

    Yleinen, miehet:
    1. Niklas Ahti (CrossFit Vantaa) – 08:11
    2. Ville Parviainen (CrossFit Vantaa) – 08:14
    3. Mikko Ojala (CrossFit Rauma) – 08:28
    4. Mika Sola (CrossFit East Turku) – 08:43
    5. Ludvig Hahnsson (CrossFit Basement) 08:50

    Skaalattu, naiset:
    1. Marianne Tanninen (CrossFit Kuopio) – 08:43
    2. Anniina Putkonen (CrossFit Rovaniemi) – 08:56
    3. Anniina Anttila (CrossFit Espoo) – 09:03
    4. Lotta Reunanen (CrossFit Pieksämäki) – 09:07
    5. Mirja Tuure (CrossFit Kehä) – 09:17

    Skaalattu, miehet:
    1. Topias Tyni (CrossFit Santasport) – 08:24
    2. Sergei Hala (CrossFit Tehdas) – 08:27
    3. Andreas Franzén (CrossFit Jeppis) – 08:43
    4. Tomi Janttonen (Crossfit Paja) – 08:51
    5. Valtteri Rantonen (CrossFit Oulu) – 08:55

    Lajin 3 viiden kärjet:

    Yleinen, naiset:
    1. Sanna Venäläinen (CrossFit Vantaa) – 100 kg
    2. Enni Eeronheimo (Reebok CrossFit Turku) – 96 kg
    3. Kajsa Ojala (CrossFit Jeppis) – 92 kg
    4. Roosa Ahonen (CrossFit East Turku) 91 kg
    5. Nea Hukkinen (Reebok CrossFit Turku) – 90 kg
       Satu Roitto (CrossFit Betoni) – 90 kg
       Lilli Hedman (CrossFit 10K) – 90 kg

    Yleinen, miehet:
    1. Matti Knaapi (CrossFit Kuopio) – 135 kg
       Matti Leinonen (CrossFit Oulu) – 135 kg
       Matias Salmela (Reebok CrossFit Turku) – 135 kg
    4. Jesper Okko-Olausson (CrossFit Solid) – 133 kg
    5. Janne Nurminen (CrossFit Myrsky) – 132 kg

    Skaalattu, naiset:
    1. Inka Ylinen (CrossFit 33100) – 81 kg
    2. Oona Laukkanen (CrossFit Oulu) – 77 kg
    3. Jenni Leinonen (CrossFit Härkä) – 72 kg
    4. Marianne Tanninen (CrossFit Kuopio) – 71 kg
       Sara Lehterä (Vetosali) – 71 kg
       Isabella Mäenpää (CrossFit Jeppis) – 71 kg

    Skaalattu, miehet:
    1. Sergei Hala (CrossFit Tehdas) – 116 kg
    2. Markus Stöckell (CrossFit Routa) – 110 kg
    3. Ilari Aitola (unaffiliated) – 107,5 kg
    4. Valtteri Rantonen (CrossFit Oulu) – 106 kg
    5. Mikko Vahtiala (CrossFit Oulu) – 105 kg

     


    Toinen karsintaviikko sekoitti sarjojen viiden kärkiä myös mukavasti (numero perässä on urheilijan kokonaispistemäärä).

    Yleinen, naiset:
    1. Sanna Venäläinen (CrossFit Vantaa) – 4
    2. Kajsa Ojala (CrossFit Jeppis) – 11
    3. Nelli Nurmi (CrossFit East Turku) – 21
    4. Iina von Gruenewaldt (CrossFit Basement) – 26
    5. Satu Roitto (CrossFit Betoni) – 27

    Yleinen, miehet:
    1. Ludvig Hahnsson (CrossFit Basement) – 21
    2. Ville Parviainen (CrossFit Vantaa) – 34
    3. Matias Salmela (Reebok CrossFit Turku) – 34
    4. Janne Kakarinen (Liikuntakeskus Core) – 34
    5. Janne Nurminen (CrossFit Myrsky) – 35

    Skaalattu, naiset:
    1. Marianne Tanninen (CrossFit Kuopio) – 11
    2. Anniina Anttila (CrossFit Espoo) – 18
    3. Mirja Tuure (CrossFit Kehä) – 21
    4. Lotta Reunanen (CrossFit Pieksämäki) – 22
    5. Isabella Mäenpää (CrossFit Jeppis) – 29

    Skaalattu, miehet:
    1. Sergei Hala (CrossFit Tehdas) – 4
    2. Markus Stöckell (CrossFit Routa) – 13
    3. Valtteri Rantonen (CrossFit Oulu) – 20
    4. Andreas Franzén (CrossFit Jeppis) – 29
    5. Tomi Janttonen (CrossFit Paja) – 32

    Kokonaisen leaderboardin löydät osoitteesta compete.wodconnect.com/winter-war-2020-karsinta. Yleiseen sarjaan kutsutaan karsinnan päätteeksi 32 parasta mies- ja naisurheilijaa, skaalattuun sarjaan kummastakin kahdeksan kärki. Ensimmäisellä viikolla nähtiin jo toinen toistaan kovempia karsintavetoja, joten pidetään sama tahti päällä!

     

    3. karsintaviikon laji on nyt julki (löytyy täältä). Muistutuksena, että lajin suorittamiseen on aikaa 22.12. sunnuntaihin kello 18 asti.